2017 Great Lake Challenge – Wairarapa Provisional Results

posted in: Club, Cycling, Results | 0

Well done to everyone who competed at one of the events associated with the Great Lake Challenge.  I hope I have managed to find all the Wairarapa Cyclists who took part – apologies if I missed you!  Some outstanding results here – especially Derek Cox and Peter Jones who were fastest tandem, also the Ethan Hayes – fabulous result for one of our junior riders.

And here they are:

Place race no Male enduro Category place Time
23 9616 Brian Faulknor (CARTERTON) M45-54 (11) 11:58:45
 –
Place race no Bike Barn around the lake – tandems Category place Time
1 6609 Peter Jones & Derek Cox (MAST) Fastest Tandem 4:51:01
 –
Place race no Bike Barn around the lake – men Category place Time
459 2212 Philip Sutherland (MASTERTON) M45-54 (162) 4:39:16
471 2143 Andrew Curtis-Cody (CARTERTON) M55-59 (42) 4:40:15
830 2865 Christopher McBride (MASTERTON) M60-69 (65) 5:00:39
887 1385 Dean Southey (GREYTOWN) M35-44 (215) 5:04:50
911 2855 Liam Moore (MASTERTON) M18U (32) 5:05:56
922 1321 Darren Sullivan (MASTERTON) M45-54 (338) 5:06:37
928 2819 David Hodder (CARTERTON) M45-54(339) 5:07:03
1068 754 Andrew Bond (MASTERTON) M45-54 (389) 5:19:21
1093 1614 John Allen (MASTERTON) M60-69 (97) 5:21:35
1131 525 Alan Koziarski (CARTERTON) M60-69 (109) 5:24:46
1164 1102 Anil Raman (MASTERTON) M45-54 (420) 5:27:14
1388 2370 Stephen Moore (MASTERTON) M45-54 (495) 5:47:21
1503 2828 Mark Jerling (MASTERTON) M45-54 (517) 5:56:57
1510 3032 Mike Parker (MASTERTON) M45-54 (519) 5:57:51
1781 4 Clive Peters (MASTERTON) M55-59 (249) 6:26:24
1873 1381 Shane Mellor (MASTERTON) M35-44 (387) 6:39:42
2018 2352 Duncan Ellis (CARTERTON) M55-59 (284) 7:03:52
 –
Place race no Bike Barn around the lake – female Category place Time
92 1627 Jenny Devenport (FEATHERSTON) F45-54 (25) 5:25:00
 –
Place race no Half the lake – female Category place Time
32 10302 Fiona Bidwill (FEATHERSTON) F55-59 (2) 2:35:39
245 10644 Judy Rayner (FEATHERSTON) F60-69 (21) 3:20:07
351 10529 Judy Burt (FEATHERSTON) F60-69 (35) 3:58:32
 –
Place race no Half the lake – male Category place Time
84 10787 Peter James (FEATHERSTON) M60-69 (8) 2:30:21
165 10380 Anthony Huxford (MASTERTON) M35-44 (29) 2:42:47
587 11026 John Mcgillicuddy (MASTERTON) M60-69 (114) 4:36:36
 –
Place race no Quarter lake Category place Time
145 12354 Tim Stevenson (MASTERTON) M35-44 (18) 2:01:36
146 12193 Ethan Hayes (MASTERTON) M18U (39) 2:01:37
 –
Place race no Huka Teaser – female Category place Time
55 8607 Natasha Tomic (MASTERTON) F45-54 (17) 2:23:24
 –
Place race No Huka Steamer – Male Category place Time
15 8316 Devan Simmonds (MASTERTON) M35-44 (4) 3:08:34

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.