Cross Country relays results

posted in: Uncategorized | 0

The inaugural ACM Cross Country Relay took place at the clubrooms on Sunday 20th July. Teams of three each ran 3 x 1 km lap for a total of 9 kms.

It was a short intense burst for each lap with a bit of a break in between that made it a good workout for next week’s Cross Country Champs.

The winners in a time of 39 minutes 44 seconds were Liam Heard, Rhys Gwyther and team captain Annie Hawkes. Second place only 8 seconds behind were Chris Cogdale, Ben van Gervan and Roger Jones who couldn’t quite match the younger legs of Liam in the race to the line. Third in a time of 41:01 were Martin Dransfield, David Farlow and Lloyd Millar.

 

Other results

4th   42:11 Chris Van Gervan, Derek Cox, Jane Flowerday.

5th   42:36 Malcolm MacDonald, Kasey Cox, Richard Hawkes.

6th   43:15 Ray Haste, Helene Dore, Teresa Reynolds.

7th   44:05 Matthew Heard, Greg Baillie, Claudia Baechle.

8th   44:24 Michael Macklin, Graeme Butcher, Graeme Roberts.

 

Thanks to all who took part, running, timekeeping, organising and results.

Results from Race 8 of the Trust House Cross Country Series

posted in: Uncategorized | 0

Printable results for Race 8  2014 CC Race 8 Solway are here

We shared the Solway Showgrounds with an equestrian event so should probably describe the conditions of this last race in the series as hard and fast.  The course setters (the van Gervan boys) left some gates open and only used some of the smaller horse jumps (and one water jump to remind us this was still a cross country race) so we had some fast times.

The results will be announced at the prize giving after the Cross Country Championships on 27/07/2014 andare now added below.

            Total Max  
A Grade,    6 Km RaceTime FinalTime KmRate Position Points Points Points Runs
Scott Lyttle 0:22:41 0:22:41 3:47 11 12 12 12 1
Michael Macklin 0:22:59 0:18:49 3:50 6 17 144 112 8
Dominic Green 0:24:19 0:16:33 4:03 2 21 142 114 8
Gareth Gwyther 0:25:01 0:19:11 4:10 10 13 105 105 6
Graeme Butcher 0:25:08 0:19:08 4:11 8 15 99 99 6
Barrie Joslin 0:25:45 0:19:00 4:18 7 16 138 114 8
Derek Cox 0:26:05 0:17:12 4:21 3 20 116 104 7
Brendon Murray 0:26:17 0:17:49 4:23 5 18 136 113 8
Malcolm MacDonald 0:26:42 0:19:10 4:27 9 14 141 114 8
Tim Matthews 0:28:10 0:15:07 4:42 1 22 87 87 5
Matt Mills 0:29:00 0:17:19 4:50 4 19 87 87 5
Mark Eagle           56 56 3
Gavin Graham           50 50 3
Mathew Clark           41 41 3
Jack Gordon           32 32 2
John Gordon           31 31 2
Tony Price           26 26 2
Ben Winder           22 22 1
Craig Roberts           15 15 1
Alison Andrews-Paul           13 13 1
            Total Max  
B Grade,    6 Km RaceTime FinalTime KmRate Position Points Points Points Runs
Rhys Gywther 0:25:53 0:21:53 4:19 12 11 124 113 7
Brent Register 0:26:03 0:17:23 4:21 2 21 90 90 6
Martin Dransfield 0:26:03 0:20:13 4:21 9 14 129 110 8
Ray Haste 0:27:10 0:17:29 4:32 3 20 116 105 7
Sam Andrews Paul 0:27:21 0:19:46 4:34 7 16 61 61 4
Roger Jones 0:27:21 0:22:17 4:34 13 10 81 81 5
Lloyd Millar 0:27:22 0:19:09 4:34 4 19 132 114 8
Ben van Gerven 0:28:02 0:17:07 4:40 1 22 125 102 8
Michael Duthie 0:28:51 0:21:02 4:49 11 12 47 47 4
Dave Macan 0:29:27 0:19:23 4:55 6 17 108 98 7
Sue Bankier 0:29:39 0:20:01 4:57 8 15 98 98 6
Greg Lang 0:29:45 0:20:24 4:58 10 13 15 15 2
Denise Baker 0:31:16 0:19:11 5:13 5 18 123 103 8
Rachel Gawith 0:32:52 0:22:24 5:29 14 9 89 89 6
Lesley Graham           111 103 7
Stephen Yeats           74 74 5
Vicki Paine           42 42 3
Chris Lewis           42 42 3
Andy Matthews           38 38 3
Rupert Watson           31 31 2
Pete Morrison           20 20 2
Devan Simmonds           11 11 1
Kathryn Horsbrugh           10 10 1
Rebecca Toomer           8 8 1
Corrina Paine           6 6 1
Niels Dugan           3 3 1
            Total Max  
C Grade,    6 Km RaceTime FinalTime KmRate Position Points Points Points Runs
Lance Hislop 0:27:15 0:22:15 4:33 4 19 37 37 2
Sue Eckersley 0:29:26 0:23:42 4:54 8 15 132 117 7
Darius Simpson 0:30:30 0:22:45 5:05 5 18 30 30 2
Greg Baillie 0:30:44 0:23:49 5:07 9 14 107 107 6
Julie Milllar 0:30:50 0:21:38 5:08 3 20 87 87 5
Norman Chu 0:31:17 0:22:52 5:13 6 17 99 99 6
Helene Dore 0:31:50 0:24:17 5:18 12 11 61 61 4
Claudia Green 0:31:52 0:10:53 5:19 1 22 64 64 4
Chris Cogdale 0:31:56 0:23:06 5:19 7 16 148 117 8
Teresa Reynolds 0:31:59 0:21:29 5:20 2 21 128 115 7
Annie Jerling 0:32:07 0:23:50 5:21 10 13 104 104 6
Franky Spite 0:33:04 0:23:51 5:31 11 12 138 118 8
Jane Flowerday           76 76 5
Richard Hawkes           64 64 4
Bruce McCallum           50 50 3
Judy Brown           38 38 3
Isaac Dransfield           36 36 2
Nicholas Braaksma           16 16 1
Suzy Beetham           14 14 1
John Gibbons           13 13 1
Danielle Taylor           12 12 1
Sally Duffy           11 11 1
Rebecca Treacy           9 9 1
            Total Max  
D Grade,    6 Km RaceTime FinalTime KmRate Position Points Points Points Runs
David Farlow 0:34:38 0:30:08 5:46 8 15 146 116 8
Kim Register 0:35:14 0:35:14 5:52 9 14 14 14 1
Megan Simpson 0:35:49 0:27:31 5:58 6 17 68 68 4
Stacey Miller 0:37:22 0:29:09 6:14 7 16 66 66 4
Claudia Baechle 0:37:57 0:25:39 6:20 4 19 148 115 8
Brenda Richens 0:40:53 0:16:10 6:49 2 21 118 111 7
Kate Macklin 0:41:10 0:23:20 6:52 3 20 139 113 8
Ruby Morrison 0:42:16 0:13:00 7:03 1 22 92 92 6
Judy Rayner 0:42:23 0:26:52 7:04 5 18 40 40 3
Gail Edwards           127 117 7
Robyn Chesmar           78 78 5
Chris Wilson           70 70 4
Theresa Bartlett           61 61 4
Mandy Graham           48 48 3
Alex Tomlinson           45 45 3
Maria Paine           41 41 3
Sheri Wales           33 33 2
Serena Roberts           28 28 2
Roxana Johnson           22 22 2
Oliver Lewis           17 17 1
Graeme Biggs           16 16 1
Stan Braaksma           14 14 1
Laura Rayner           10 10 1
            Total Max  
E Grade,    6 Km RaceTime FinalTime KmRate Position Points Points Points Runs
Chris van Gerven 0:39:23 0:34:23 6:34 5 18 157 122 8
Glen Millar 0:44:44 0:34:36 7:27 6 17 128 114 7
Robyn Green 0:44:51 0:39:13 7:29 7 16 149 121 8
Renee Tonkin 0:49:15 0:44:15 8:13 8 15 15 15 1
Lisa Tonkin 0:49:16 0:26:21 8:13 2 = 21 148 116 8
Jenny Braaksma 0:49:17 0:26:21 8:13 2 = 21 108 108 6
Michael Teahan 0:50:53 0:27:18 8:29 4 19 110 110 6
Graeme Roberts 0:56:49 0:25:47 9:28 1 22 149 119 8
Helen McCaffrey           110 110 6
Dylan Braithwaite           74 74 4
Annie Hawkes           27 27 2
Rachael Lewis           15 15 1
Doug Aplin           15 15 1
Jill Stringer           15 15 1
Ali Lang           15 15 1
Robyn Weston           14 14 1
Irene Price           14 14 1
            Total Max  
Junior,    4 Km RaceTime FinalTime KmRate Position Points Points Points Runs
Liam Heard 0:17:41 0:11:02 4:25 4 19 153 119 8
Kosta Mills 0:18:06 0:11:58 4:32 8 15 72 72 4
Bianca Green 0:20:33 0:10:27 5:08 3 20 80 80 5
Kasey Cox 0:21:17 0:11:11 5:19 5 18 133 117 7
Byron Bunny 0:21:32 0:21:32 5:23 9 14 14 14 1
John Jerling 0:22:40 0:10:25 5:40 2 21 127 115 7
Lily Moore 0:23:17 0:11:19 5:49 6 17 148 119 8
Tama Bartlett 0:26:34 0:11:44 6:38 7 16 85 85 5
Rhiannon Gwyther 0:32:33 0:05:30 8:08 1 22 84 84 5
Briar Tonkin           100 100 6
Lucy Tomlinson           65 65 4
Jonty Tomlinson           49 49 3
Thomas McCallum           38 38 2
Charlie Gordon           32 32 2
Jamie Gordon           20 20 1
Felix Williamson           18 18 1
Finn Fowlds           17 17 1
Hadley Field           16 16 1
Jessica Graham           14 14 1
Teagan Andrews-Paul           13 13 1
Nuala Hawkes           13 13 1
Nicole Heard           11 11 1
Robert Spite           11 11 1
            Total Max  
Intermediate,    2 Km RaceTime FinalTime KmRate Position Points Points Points Runs
Mathew Heard 0:08:38 0:03:38 4:19 2 21 116 116 6
Hannah Moore 0:09:28 0:04:18 4:44 4 19 156 120 8
Travis Bartlett 0:09:59 0:03:47 5:00 3 20 89 89 5
Jas Moore 0:11:00 0:04:40 5:30 5 18 128 115 7
Flynn Register 0:11:17 0:03:20 5:39 1 22 133 120 7
Charlie Heard           112 112 6
Abigail McCaffrey           105 105 6
Charlie Matthews           104 104 6
Ruby Matthews           101 101 6
Jordon Robinson           50 50 3
Tyler Robinson           29 29 2
Adrian Johnson           26 26 2
Fergus Hodson           25 25 2
Jayden Fearon           17 17 1
Sefton Williamson           16 16 1
Sam Loder           14 14 1
Jacob Ewing           13 13 1
Siena Cockburn           13 13 1
Josh Price           11 11 1
Connor Fleming           9 9 1
            Total Max  
Midget,    1 Km RaceTime FinalTime KmRate Position Points Points Points Runs
Asha Graham 0:04:47 0:02:46 4:47 12 11 104 94 7
Jordan Haglund 0:04:52 0:02:38 4:52 9 14 127 99 8
MacKenzie Murray 0:04:57 0:02:57 4:57 14 = 9 110 101 7
Mia Bartlett 0:05:01 0:02:29 5:01 8 15 74 74 5
Hannah Haglund 0:05:25 0:02:44 5:25 11 12 122 99 8
Jacquelyn Murray 0:05:29 0:03:04 5:29 16 = 7 99 92 7
Sophia Haglund 0:05:33 0:02:22 5:33 7 16 39 39 3
Justin Miller 0:05:44 0:02:48 5:44 13 10 17 17 2
Brooke Miller 0:05:49 0:02:03 5:49 5 18 22 22 2
Charlotte Murray 0:06:05 0:02:19 6:05 6 17 120 97 8
Jack Murray 0:06:19 0:03:04 6:19 16 = 7 108 94 8
Emily Murray 0:06:39 0:01:19 6:39 4 19 101 85 8
Quinn Matthews 0:06:45 0:03:04 6:45 16 = 7 11 11 2
Charlie Macan 0:07:06 0:00:59 7:06 3 20 102 91 8
Ava Register 0:07:19 0:02:41 7:19 10 13 63 63 5
Reid Haglund 0:07:26 0:00:58 7:26 2 21 63 63 5
Alexi Haglund-Turley 0:07:36 0:02:57 7:36 14 = 9 16 16 2
Olivia Murray 0:08:28 0:03:13 8:28 19 4 107 95 8
Rosie Macan 0:09:58 0:00:10 9:58 1 22 104 93 8
Megan McCaffrey           79 79 5
Izaac Haglund           77 77 6
Ella Chesmar           77 77 5
Scarlett Freeman           73 73 5
Emily Graham           42 42 3
Charlotte Clark           20 20 2
Xanthe Ault-Hall           9 9 2
Tommy Graham           9 9 1
Joshua Southon           8 8 1
Saxon Ault-Hall           7 7 1
Quinn Haglund-Turley           6 6 1
Tammy Graham           6 6 1
Jasmine Braaksma           5 5 1
Hannah Beetham           3 3 1
Bailey Robinson           2 2 1
Sophie Beetham           2 2 1
Molly Fleming           2 2 1

2014-15 ACM Harrier programme

posted in: Uncategorized | 0

This is the programme for the 2014 / 2015 Season

Click here to download the spreadsheet :   Harriers 2014-15 Programme

ACM – Harriers Programme for 2014/15

   

   
Sunday

6/04/14

XC1

   
Sat

12/04/14

Waitarere Forest

  5, 10, 21 & 42
Sunday

13/04/14

XC2

   
Fri

18/04/14

Easter

   
sat

19/04/14

Easter

   
Sunday

20/04/14

Easter

   
Monday

21/04/14

Easter

   
Fri

25/04/14

ANZAC

   
Sat

26/04/14

  Shaw Baton Relays (2km each) Battle Hill
Sunday

27/04/14

XC3

   
sat

3/05/14

Rotorua Marathon

  5, 10, 21 & 42
Sunday

11/05/14

XC4

   
Sunday

18/05/14

ACM Schools Cross Country event at Solway Show grounds
sat

24/05/14

Vossler Shield Mt Victoria
Sunday

25/05/14

XC5

   
sat

31/05/14

Wainui Mt Run (Wgtn Mountain champs) Wainuiomata
Sunday

1/06/14

Bush Interclub

   
Monday

2/06/14

Queens birthday

   
Sunday

8/06/14

XC6 & Bush relay

   
sat

14/06/14

Dorne Cup Trentham Park
Sunday

22/06/14

XC7

Wgtn 1/2 & full Marathon (Wgtn & NZ 1/2 M champs) Wellington
sat

5/07/14

North Island XC Champs Taupo
Sunday

6/07/14

XC8

and Talbot Memorial  
sat

19/07/14

Wgtn XC Champs Waikanae
Sunday

27/07/14

ACM XC champs

  Whangaehu
sat

9/08/14

NZ XC Champs Christchurch
Sunday

10/08/14

TS1

   
sat

23/08/14

Wellington Road Champs Wainuiomata
Sunday

24/08/14

TS2

   
sat

6/09/14

NZ Road Champs Auckland
Sunday

7/09/14

TS3

   
Sunday

21/09/14

TS4

   
sat

4/10/14

NZ Road Relays  
sun

12/10/14

Wairarapa Country Marathon, (Wgtn marathon champs) Masterton
sun

19/10/14

SS1

   
Monday

27/10/14

Labour Day

   
sun

2/11/14

SS2

   
Sunday

16/11/14

SS3

   
SUN

30/11/14

SS4

   
Sunday

14/12/14

SS5

   
Sunday

11/01/15

SS6

   
Sunday

25/01/15

SS7

   
Monday

26/01/15

Wellington Anniversary    
Monday

2/02/15

Auckland Annervasary    
Sunday

8/02/15

SS8

   
Sunday

22/02/15

SS9

   
Sunday

8/03/15

ACM Road champs

   

Cross Country Results for Race 5

posted in: Uncategorized | 0

Another perfect day for the 5th race of the Trust House Cross Country Series.  Held on the eastern part of Tom Lett’s Elmley Farm the couse setters (Michael Teahan, Chris and Ben van Gervan) used their traditional course that traversed the valley containing the Te Parae Stream crossing it twice each lap.  This year following rain the days before one of the bridges was just under water.  Otherwise underfoot conditions were very good and a cooling breeze as we came out of the gullies was very welcome.

Get download 2014 CC Race 5 Taueru

            Total Max  
A Grade,    6 Km RaceTime FinalTime KmRate Position Points Points Points Runs
Michael Macklin 0:27:23 0:22:23 4:34 7 16 94 94 5
Gareth Gwyther 0:29:54 0:22:03 4:59 5 18 51 51 3
Tony Price 0:30:02 0:25:02 5:00 9 14 14 14 1
Dominic Green 0:30:36 0:21:36 5:06 2 21 88 88 5
Derek Cox 0:31:08 0:21:48 5:11 4 19 81 81 5
Barrie Joslin 0:31:19 0:22:45 5:13 8 15 85 85 5
Malcolm MacDonald 0:31:29 0:21:41 5:15 3 20 91 91 5
Brendon Murray 0:32:26 0:22:06 5:24 6 17 83 83 5
Graeme Butcher 0:33:30 0:25:26 5:35 10 13 42 42 3
Tim Matthews 0:35:29 0:21:27 5:55 1 22 47 47 3
Mark Eagle           56 56 3
Gavin Graham           50 50 3
Matt Mills           49 49 3
Mathew Clark           41 41 3
Jack Gordon           32 32 2
John Gordon           31 31 2
Ben Winder           22 22 1
Craig Roberts           15 15 1
Alison Andrews-Paul           13 13 1
            Total Max  
B Grade,    6 Km RaceTime FinalTime KmRate Position Points Points Points Runs
Martin Dransfield 0:32:52 0:26:25 5:29 3 20 82 82 5
Rhys Gywther 0:33:16 0:28:16 5:33 10 13 72 72 4
Chris Lewis 0:33:27 0:26:18 5:35 1 22 27 27 2
Lloyd Millar 0:34:20 0:26:37 5:43 5 18 81 81 5
Devan Simmonds 0:34:24 0:29:24 5:44 12 11 11 11 1
Brent Register 0:34:34 0:28:56 5:46 11 12 36 36 3
Michael Duthie 0:35:13 0:26:39 5:52 6 17 19 19 2
Ben van Gerven 0:35:23 0:27:10 5:54 7 16 79 79 5
Denise Baker 0:35:50 0:26:26 5:58 4 19 83 83 5
Sue Bankier 0:36:13 0:26:19 6:02 2 21 47 47 3
Andy Matthews 0:36:16 0:30:00 6:03 13 10 23 23 2
Dave Macan 0:36:52 0:27:17 6:09 8 15 81 81 5
Rachel Gawith 0:38:20 0:27:53 6:23 9 14 80 80 5
Stephen Yeats 0:38:40 0:31:20 6:27 14 9 52 52 4
Lesley Graham 0:40:43 0:32:47 6:47 15 8 79 79 5
Ray Haste           68 68 4
Vicki Paine           42 42 3
Rupert Watson           31 31 2
Roger Jones           31 31 2
Sam Andrews Paul           28 28 2
Pete Morrison           20 20 2
Kathryn Horsbrugh           10 10 1
Corrina Paine           6 6 1
Niels Dugan           3 3 1
Greg Lang           2 2 1
            Total Max  
C Grade,    6 Km RaceTime FinalTime KmRate Position Points Points Points Runs
Sue Eckersley 0:36:20 0:31:20 6:03 3 20 98 98 5
Greg Baillie 0:37:20 0:30:48 6:13 1 22 77 77 4
Isaac Dransfield 0:37:36 0:32:36 6:16 5 18 36 36 2
Julie Milllar 0:38:24 0:31:14 6:24 2 21 53 53 3
Chris Cogdale 0:39:57 0:33:17 6:40 8 15 91 91 5
Franky Spite 0:40:27 0:32:42 6:45 6 17 86 86 5
Richard Hawkes 0:40:40 0:32:44 6:47 7 16 64 64 4
Jane Flowerday 0:40:47 0:31:51 6:48 4 19 61 61 4
Annie Jerling 0:41:35 0:33:50 6:56 9 14 69 69 4
Teresa Reynolds           66 66 4
Norman Chu           65 65 4
Helene Dore           50 50 3
Judy Brown           38 38 3
Bruce McCallum           31 31 2
Claudia Green           25 25 2
Nicholas Braaksma           16 16 1
Suzy Beetham           14 14 1
Danielle Taylor           12 12 1
Darius Simpson           12 12 1
Sally Duffy           11 11 1
Rebecca Treacy           9 9 1
            Total Max  
D Grade,    6 Km RaceTime FinalTime KmRate Position Points Points Points Runs
David Farlow 0:42:02 0:37:02 7:00 4 19 90 90 5
Gail Edwards 0:43:50 0:36:18 7:18 3 20 87 87 5
Claudia Baechle 0:48:03 0:38:58 8:01 7 16 88 88 5
Judy Rayner 0:52:33 0:39:56 8:46 8 15 22 22 2
Stan Braaksma 0:52:45 0:47:45 8:48 9 14 14 14 1
Kate Macklin 0:52:55 0:37:42 8:49 5 18 79 79 5
Brenda Richens 0:54:05 0:36:05 9:01 2 21 59 59 4
Ruby Morrison 0:56:06 0:35:30 9:21 1 22 53 53 4
Robyn Chesmar 1:01:40 0:37:45 10:17 6 17 78 78 5
Annie Hawkes 1:09:05 1:04:05 11:31 10 13 13 13 1
Chris Wilson           70 70 4
Theresa Bartlett           61 61 4
Megan Simpson           51 51 3
Stacey Miller           50 50 3
Mandy Graham           48 48 3
Alex Tomlinson           45 45 3
Maria Paine           41 41 3
Sheri Wales           33 33 2
Serena Roberts           28 28 2
Roxana Johnson           22 22 2
Laura Rayner           10 10 1
            Total Max  
E Grade,    6 Km RaceTime FinalTime KmRate Position Points Points Points Runs
Chris van Gerven 0:48:20 0:40:18 8:03 2 21 97 97 5
Robyn Green 0:49:31 0:45:31 8:15 8 15 94 94 5
Glen Millar 0:51:11 0:40:42 8:32 3 20 93 93 5
Dylan Braithwaite 0:58:55 0:41:24 9:49 4 19 74 74 4
Helen McCaffrey 0:59:34 0:41:37 9:56 5 18 94 94 5
Lisa Tonkin 1:00:33 0:44:02 10:06 7 16 90 90 5
Jenny Braaksma 1:00:33 0:35:09 10:06 1 22 50 50 3
Michael Teahan 1:05:16 0:43:30 10:53 6 17 71 71 4
Graeme Roberts 1:11:48 0:49:28 11:58 9 14 86 86 5
Doug Aplin           15 15 1
Jill Stringer           15 15 1
Ali Lang           15 15 1
Robyn Weston           14 14 1
Irene Price           14 14 1
            Total Max  
Junior,    4 Km RaceTime FinalTime KmRate Position Points Points Points Runs
Liam Heard 0:20:43 0:15:43 5:11 3 20 96 96 5
Kasey Cox 0:26:55 0:15:34 6:44 2 21 95 95 5
John Jerling 0:28:01 0:13:12 7:00 1 22 87 87 5
Lily Moore 0:29:01 0:17:52 7:15 4 19 90 90 5
Briar Tonkin 0:41:33 0:23:57 10:23 6 17 78 78 5
Rhiannon Gwyther 0:42:46 0:22:25 10:42 5 18 62 62 4
Tama Bartlett           69 69 4
Lucy Tomlinson           65 65 4
Jonty Tomlinson           49 49 3
Bianca Green           42 42 3
Kosta Mills           36 36 2
Charlie Gordon           32 32 2
Jamie Gordon           20 20 1
Felix Williamson           18 18 1
Thomas McCallum           17 17 1
Jessica Graham           14 14 1
Teagan Andrews-Paul           13 13 1
Nuala Hawkes           13 13 1
Nicole Heard           11 11 1
Robert Spite           11 11 1
            Total Max  
Intermediate,    2 Km RaceTime FinalTime KmRate Position Points Points Points Runs
Hannah Moore 0:12:03 0:05:28 6:02 5 18 95 95 5
Jas Moore 0:12:40 0:05:08 6:20 3 20 93 93 5
Charlie Matthews 0:12:40 0:05:26 6:20 4 19 64 64 4
Charlie Heard 0:12:56 0:04:52 6:28 2 21 96 96 5
Flynn Register 0:13:43 0:04:25 6:52 1 22 72 72 4
Ruby Matthews 0:14:31 0:06:34 7:16 7 16 59 59 4
Fergus Hodson 0:14:52 0:06:48 7:26 8 15 25 25 2
Abigail McCaffrey 0:15:56 0:06:09 7:58 6 17 86 86 5
Travis Bartlett           69 69 4
Mathew Heard           60 60 3
Jordon Robinson           50 50 3
Tyler Robinson           29 29 2
Adrian Johnson           26 26 2
Jayden Fearon           17 17 1
Sefton Williamson           16 16 1
Sam Loder           14 14 1
Jacob Ewing           13 13 1
Siena Cockburn           13 13 1
Josh Price           11 11 1
Connor Fleming           9 9 1
            Total Max  
Midget,    1 Km RaceTime FinalTime KmRate Position Points Points Points Runs
Asha Graham 0:03:55 0:01:35 3:55 4 19 79 79 5
Jordan Haglund 0:04:04 0:01:50 4:04 7 16 81 81 5
MacKenzie Murray 0:04:15 0:02:15 4:15 12 = 11 65 65 4
Jacquelyn Murray 0:04:40 0:02:10 4:40 11 12 56 56 4
Hannah Haglund 0:04:48 0:02:15 4:48 12 = 11 76 76 5
Megan McCaffrey 0:04:56 0:01:41 4:56 6 17 68 68 4
Charlotte Murray 0:05:21 0:01:54 5:21 8 = 15 70 70 5
Jack Murray 0:05:33 0:01:58 5:33 10 13 64 64 5
Izaac Haglund 0:05:33 0:01:28 5:33 3 20 51 51 4
Olivia Murray 0:06:12 0:01:38 6:12 5 18 72 72 5
Rosie Macan 0:06:23 0:01:15 6:23 2 21 65 65 5
Ella Chesmar 0:06:35 0:00:51 6:35 1 22 77 77 5
Emily Murray 0:06:59 0:03:26 6:59 14 9 63 63 5
Charlie Macan 0:07:10 0:03:27 7:10 15 8 51 51 5
Reid Haglund 0:07:17 0:01:54 7:17 8 = 15 31 31 3
Mia Bartlett           59 59 4
Emily Graham           42 42 3
Scarlett Freeman           36 36 3
Ava Register           21 21 2
Charlotte Clark           20 20 2
Tommy Graham           9 9 1
Xanthe Ault-Hall           9 9 2
Joshua Southon           8 8 1
Saxon Ault-Hall           7 7 1
Justin Miller           7 7 1
Tammy Graham           6 6 1
Quinn Matthews           4 4 1
Brooke Miller           4 4 1
Hannah Beetham           3 3 1
Bailey Robinson           2 2 1
Sophie Beetham           2 2 1
Molly Fleming           2 2 1

Rangitumau results updated

posted in: Uncategorized | 0

Jack Gordon and Issac Dransfield updated

            Total Max  
A Grade,    6 Km RaceTime FinalTime KmRate Position Points Points Points Runs
Michael Macklin 0:23:21 0:18:21 3:54 5 18 78 78 4
Gareth Gwyther 0:26:12 0:21:04 4:22 10 13 33 33 2
Graeme Butcher 0:26:25 0:18:57 4:24 8 15 29 29 2
Barrie Joslin 0:26:55 0:17:56 4:29 3 20 70 70 4
Dominic Green 0:27:21 0:19:41 4:34 9 14 67 67 4
Derek Cox 0:27:41 0:17:24 4:37 1 22 62 62 4
Malcolm MacDonald 0:28:09 0:18:47 4:42 7 16 71 71 4
Brendon Murray 0:28:41 0:17:29 4:47 2 21 66 66 4
John Gordon 0:28:59 0:18:25 4:50 6 17 31 31 2
Matt Mills 0:30:21 0:18:20 5:04 4 19 49 49 3
Jack Gordon 0:31:59 0:24:25 5:20 12 11 32 32 2
Tim Matthews 0:32:23 0:22:32 5:24 11 12 25 25 2
Mark Eagle           56 56 3
Gavin Graham           50 50 3
Mathew Clark           41 41 3
Ben Winder           22 22 1
Craig Roberts           15 15 1
Alison Andrews-Paul           13 13 1
            Total Max  
B Grade,    6 Km RaceTime FinalTime KmRate Position Points Points Points Runs
Rhys Gywther 0:28:08 0:22:25 4:41 2 21 59 59 3
Roger Jones 0:28:43 0:23:17 4:47 9 14 31 31 2
Brent Register 0:28:46 0:24:22 4:48 14 9 24 24 2
Sam Andrews Paul 0:29:11 0:23:22 4:52 10 13 28 28 2
Martin Dransfield 0:29:35 0:24:35 4:56 16 7 62 62 4
Ray Haste 0:30:03 0:23:06 5:01 5 18 68 68 4
Vicki Paine 0:30:09 0:24:25 5:02 15 8 42 42 3
Corrina Paine 0:30:11 0:25:11 5:02 17 6 6 6 1
Chris Lewis 0:30:17 0:25:17 5:03 18 5 5 5 1
Stephen Yeats 0:30:28 0:22:35 5:05 3 20 43 43 3
Lloyd Millar 0:30:51 0:25:19 5:09 19 4 63 63 4
Lesley Graham 0:31:04 0:23:08 5:11 6 17 71 71 4
Niels Dugan 0:31:13 0:26:13 5:12 20 3 3 3 1
Ben van Gerven 0:31:21 0:23:43 5:14 11 12 63 63 4
Michael Duthie 0:31:42 0:26:42 5:17 21 2 2 2 1
Greg Lang 0:32:29 0:27:29 5:25 22 2 2 2 1
Denise Baker 0:32:32 0:23:58 5:25 12 = 11 64 64 4
Dave Macan 0:32:43 0:23:16 5:27 8 15 66 66 4
Sue Bankier 0:33:02 0:23:12 5:30 7 16 26 26 2
Rupert Watson 0:33:14 0:23:04 5:32 4 19 31 31 2
Rachel Gawith 0:33:35 0:22:24 5:36 1 22 66 66 4
Pete Morrison 0:34:30 0:23:58 5:45 12 = 11 20 20 2
Andy Matthews           13 13 1
Kathryn Horsbrugh           10 10 1
            Total Max  
C Grade,    6 Km RaceTime FinalTime KmRate Position Points Points Points Runs
Sue Eckersley 0:32:28 0:27:28 5:25 5 18 78 78 4
Greg Baillie 0:34:00 0:27:51 5:40 7 16 55 55 3
Chris Cogdale 0:34:08 0:26:01 5:41 2 21 76 76 4
Norman Chu 0:34:55 0:28:16 5:49 9 14 65 65 4
Helene Dore 0:35:01 0:26:47 5:50 4 19 50 50 3
Franky Spite 0:35:13 0:26:26 5:52 3 20 69 69 4
Richard Hawkes 0:35:24 0:29:35 5:54 10 13 48 48 3
Jane Flowerday 0:36:24 0:23:45 6:04 1 22 42 42 3
Claudia Green 0:36:53 0:28:14 6:09 8 15 25 25 2
Teresa Reynolds 0:37:47 0:27:36 6:18 6 17 66 66 4
Danielle Taylor 0:38:38 0:33:38 6:26 11 12 12 12 1
Annie Jerling           55 55 3
Judy Brown           38 38 3
Julie Milllar           32 32 2
Bruce McCallum           31 31 2
Nicholas Braaksma           16 16 1
Suzy Beetham           14 14 1
Darius Simpson           12 12 1
Sally Duffy           11 11 1
Rebecca Treacy           9 9 1
            Total Max  
D Grade,    6 Km RaceTime FinalTime KmRate Position Points Points Points Runs
David Farlow 0:36:50 0:31:50 6:08 7 16 71 71 4
Gail Edwards 0:39:22 0:32:34 6:34 9 14 67 67 4
Chris Wilson 0:39:25 0:31:11 6:34 4 19 70 70 4
Megan Simpson 0:40:08 0:31:24 6:41 5 18 51 51 3
Claudia Baechle 0:40:55 0:30:38 6:49 2 21 72 72 4
Maria Paine 0:43:20 0:30:48 7:13 3 20 41 41 3
Kate Macklin 0:47:03 0:32:42 7:50 10 13 61 61 4
Theresa Bartlett 0:48:33 0:32:09 8:05 8 15 61 61 4
Brenda Richens 0:49:50 0:29:53 8:18 1 22 38 38 3
Ruby Morrison 0:52:26 0:31:26 8:44 6 17 31 31 3
Robyn Chesmar 0:55:45 0:36:16 9:18 11 12 61 61 4
Stacey Miller           50 50 3
Mandy Graham           48 48 3
Alex Tomlinson           45 45 3
Sheri Wales           33 33 2
Serena Roberts           28 28 2
Roxana Johnson           22 22 2
Laura Rayner           10 10 1
Judy Rayner           7 7 1
            Total Max  
E Grade,    6 Km RaceTime FinalTime KmRate Position Points Points Points Runs
Robyn Green 0:40:58 0:32:03 6:50 1 22 79 79 4
Chris van Gerven 0:44:00 0:39:00 7:20 6 17 76 76 4
Glen Millar 0:46:27 0:37:00 7:44 4 19 73 73 4
Ali Lang 0:49:54 0:44:54 8:19 8 15 15 15 1
Lisa Tonkin 0:52:29 0:36:27 8:45 2 21 74 74 4
Helen McCaffrey 0:53:55 0:36:44 8:59 3 20 76 76 4
Michael Teahan 0:57:44 0:40:22 9:37 7 16 54 54 3
Graeme Roberts 0:58:18 0:38:19 9:43 5 18 72 72 4
Irene Price 1:14:07 1:09:07 12:21 9 14 14 14 1
Dylan Braithwaite           55 55 3
Jenny Braaksma           28 28 2
Doug Aplin           15 15 1
Jill Stringer           15 15 1
Robyn Weston           14 14 1
            Total Max  
Junior,    4 Km RaceTime FinalTime KmRate Position Points Points Points Runs
Liam Heard 0:18:15 0:10:39 4:34 5 18 76 76 4
Teagan Andrews-Paul 0:18:50 0:13:50 4:43 10 13 13 13 1
Kosta Mills 0:19:20 0:11:30 4:50 6 17 36 36 2
Robert Spite 0:23:12 0:18:12 5:48 12 11 11 11 1
Lily Moore 0:24:24 0:09:59 6:06 3 20 71 71 4
Kasey Cox 0:24:36 0:11:36 6:09 7 16 74 74 4
Jonty Tomlinson 0:26:29 0:10:34 6:37 4 19 49 49 3
John Jerling 0:28:04 0:14:56 7:01 11 12 65 65 4
Tama Bartlett 0:28:05 0:13:47 7:01 9 14 69 69 4
Lucy Tomlinson 0:28:27 0:12:22 7:07 8 15 65 65 4
Charlie Gordon 0:30:49 0:25:49 7:42 13 10 32 32 2
Briar Tonkin 0:30:51 0:05:07 7:43 1 22 61 61 4
Rhiannon Gwyther 0:33:36 0:07:52 8:24 2 21 44 44 3
Bianca Green           42 42 3
Jamie Gordon           20 20 1
Felix Williamson           18 18 1
Thomas McCallum           17 17 1
Jessica Graham           14 14 1
Nuala Hawkes           13 13 1
Nicole Heard           11 11 1
            Total Max  
Intermediate,    2 Km RaceTime FinalTime KmRate Position Points Points Points Runs
Isaac Dransfield 0:08:33 0:03:33 4:17 5 18 18 18 1
Hannah Moore 0:10:08 0:03:14 5:04 4 19 77 77 4
Jordon Robinson 0:10:35 0:04:56 5:18 8 15 50 50 3
Charlie Matthews 0:10:47 0:04:31 5:24 7 16 45 45 3
Jas Moore 0:11:05 0:02:58 5:33 3 20 73 73 4
Tyler Robinson 0:11:13 0:05:05 5:37 9 14 29 29 2
Travis Bartlett 0:11:20 0:03:56 5:40 6 17 69 69 4
Ruby Matthews 0:11:30 0:06:30 5:45 11 12 43 43 3
Josh Price 0:11:36 0:06:36 5:48 12 11 11 11 1
Charlie Heard 0:11:37 0:02:01 5:48 1 22 75 75 4
Fergus Hodson 0:11:37 0:06:37 5:48 13 10 10 10 1
Flynn Register 0:12:51 0:05:28 6:26 10 13 50 50 3
Connor Fleming 0:13:00 0:08:00 6:30 14 9 9 9 1
Abigail McCaffrey 0:13:20 0:02:12 6:40 2 21 69 69 4
Mathew Heard           60 60 3
Adrian Johnson           26 26 2
Jayden Fearon           17 17 1
Sefton Williamson           16 16 1
Sam Loder           14 14 1
Jacob Ewing           13 13 1
Siena Cockburn           13 13 1
            Total Max  
Midget,    1 Km RaceTime FinalTime KmRate Position Points Points Points Runs
MacKenzie Murray 0:05:00 0:03:01 5:00 7 16 54 54 3
Jordan Haglund 0:05:14 0:03:13 5:14 9 14 65 65 4
Asha Graham 0:05:20 0:03:04 5:20 8 15 60 60 4
Jacquelyn Murray 0:05:30 0:02:15 5:30 3 20 44 44 3
Mia Bartlett 0:05:32 0:03:32 5:32 14 9 59 59 4
Hannah Haglund 0:05:33 0:02:52 5:33 5 18 65 65 4
Megan McCaffrey 0:06:15 0:03:31 6:15 13 10 51 51 3
Charlotte Murray 0:06:27 0:03:17 6:27 11 12 55 55 4
Emily Murray 0:06:33 0:03:23 6:33 12 11 54 54 4
Jack Murray 0:06:35 0:03:48 6:35 16 7 51 51 4
Quinn Matthews 0:06:41 0:04:22 6:41 19 4 4 4 1
Scarlett Freeman 0:06:43 0:02:28 6:43 4 19 36 36 3
Charlie Macan 0:06:43 0:00:31 6:43 1 22 43 43 4
Izaac Haglund 0:07:05 0:03:53 7:05 17 6 31 31 3
Ava Register 0:07:22 0:03:00 7:22 6 17 21 21 2
Olivia Murray 0:07:34 0:03:41 7:34 15 8 54 54 4
Rosie Macan 0:08:08 0:02:03 8:08 2 21 44 44 4
Reid Haglund 0:08:23 0:03:15 8:23 10 13 16 16 2
Ella Chesmar 0:08:44 0:04:01 8:44 18 5 55 55 4
Emily Graham           42 42 3
Charlotte Clark           20 20 2
Xanthe Ault-Hall           9 9 2
Tommy Graham           9 9 1
Joshua Southon           8 8 1
Saxon Ault-Hall           7 7 1
Justin Miller           7 7 1
Tammy Graham           6 6 1
Brooke Miller           4 4 1
Hannah Beetham           3 3 1
Sophie Beetham           2 2 1
Bailey Robinson           2 2 1
Molly Fleming           2 2 1

Bush Interclub location change

posted in: Uncategorized | 0

There has been a change of venue for the Bush inter-club 1st June. The race will now be at the Ruff-Thomas property on Mangaramarama Road.

The Ruff-Thomas farm is the first property on the Mangaramarama Road from the Pahiatua Pongaroa Road end.

The club will be leaving from the sports bowl , Masterton at 11:30.

Event details with a map can be found here.

Athletics Wellington Winter Selection Policy

posted in: Uncategorized | 0

From Athletics Wellington’s Cross Country & Road Committee

Athletics Wellington will again be selecting representative teams for the North Island Cross Country Champs (Taupo, 5 July), the Athletics NZ XC Champs (Christchurch, 9 August) and the Athletics NZ Road Champs (Tauranga, 6 September 2014).

The selection policy is attached.

Please note that athletes wishing to be considered for selection must notify the Selectors of the events they wish to be considered for by completing the online Expression of Interest form.

Please contact the Selectors / Managers as listed in the policy if you have any queries.