Race 2 Double Bridges Mass Start Road Race

posted in: Club, Cycling, Results | 0

It was great to see a good turnout for the second race of the season. Especially great to see some younger club members out to race the short course. Congratulations to Caleb Roberts who out-sprinted his brother and the rest of the short course team.

Also congratulations to Phil Sutherland who lived up to his reputation of being the one to beat in the sprint on the long course, and to Belinda Fuller as the first woman home on the long course.

 

The full results are:

Short Course
Shute order Race No Rider Finish Time  
1 48 Caleb Roberts 0:31:01 Fastest Junior boy
2 40 Finn Roberts 0:31:01
3 Jake Hodder 0:31:05
4 5 Lesley Mouat 0:31:05
5 11 Scarlet McCallum 0:33:42 Fastest Junior Girl
6 71 Bruce McCallum 0:33:43
Long Course
Shute order Race No Rider Finish Time  
7 92 Phil Sutherland 0:38:23 Fastest Man
8 13 Ben Knight 0:38:24
9 119 Jeff Saywell 0:38:24
10 70 Simon Pumfrey 0:38:24
11 Dave Drummond 0:38:25
12 73 Erik D’Arbois 0:38:25
13 7 Laurence Kent 0:38:25
14 117 Simon Butler 0:38:25
15 75 Andy Curtis-Cody 0:38:26
16 36 Devan Simmonds 0:38:26
17 118/116 Derek Cox/Peter Jones 0:38:26
18 52 Matt Milne 0:38:27
19 19 Daniel Jaques 0:38:27
20 30 Corey Miller 0:38:28
21 96 Andrew Linton 0:42:51
22 10 Belinda Fuller 0:42:51 Fastest Woman
23 60/76 John Allen/Doug Aplin 0:43:20
24 77 Terry Blackburn 0:43:21
25 50 Earle Whitcombe 0:43:22
26 2 Andrew Bond 0:43:22
27 34 Kirsten Goodin 0:43:23
28 12 Ricky Blade 0:43:23
29 16 Julie Millar 0:43:24
30 32 Greg Baillie 0:43:24
31 33 Stephen Hannam 0:43:24
32 51 David Hodder 0:43:25
33 38 Greg Lang 0:43:25
34 3 Mark Jerling 0:43:25
35 94 Todd Jenkinson 0:43:25
36 21 Anil Raman 0:43:26
37 80 Liam Moore 0:43:26
38 Darren Sullivan 0:43:26
39 29 Ray Haste 0:43:26
40 72 Rex Dowding 0:43:27
41 81 Jorge Sandoval 0:43:27
42 15 David Hancock 0:43:35
43 25 Stacey Miller 0:46:22
44 26 David Howden 0:46:23
45 59 Mike Clinton-Baker 0:46:23
46 27 Duncan Ellis 0:46:24
47 31 Jenny Devenport 0:46:25
48 37 Megan Simpson 0:46:25
49 39 Mike Cohr 0:46:25
50 42 Sheri Wales 0:46:26
51 95 Dean O’Leary 0:46:31
52 57 Karen Blade 0:46:37
53 22 Mike Parker 0:50:12
54 78 Sydney Blackburn 0:50:28
55 47 Michael Cuff 0:52:43
56 35 Helen Dore 0:52:43
57 17 Stan Braaksma 0:52:48
58 55 Douglas Maclachlan 0:52:56

 

Next Week is an A and B Graded Road Race, beginning in Watsons Road, racing out to the Wainuioru school turn around and finishing back at the top of Limeworks Hill.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.